Polski Polski
Rezerwuj teraz
Leonardo
X close button Zamknięte
Wybierz Hotel Arrow Down
25.07.2024 Arrow Down
26.07.2024 Arrow Down
2 Arrow Down
0 Arrow Down
0 Arrow Down
Zarezerwuj bezpośrednio i uzyskaj 8% rabatu!
chevron right white Kalendarz
Book Now Search
Leonardo Cyprus Hotels & Resorts
Wybierz Hotel Arrow Down
25
Lipiec
Arrow Down
26
Lipiec
Arrow Down
2
Arrow Down
Arrow Down
0
Arrow Down
Arrow Down
0
Arrow Down
Arrow Down
 
 
1 / 4
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - medievalCastle_01
×
1 / 2
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - tombsOfTheKings_01
×
1 / 3
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - katoPaphos_01
×
1 / 2
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - agiaSolomoni_01
×
1 / 4
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - stPaulsPillar_01
×
location iconPark Archeologiczny, Pafos, Cypr telephone icon+357 2630 6217 website iconStrona internetowa

Od 1980 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Archeologiczny Kato Pafos znajduje się w obszarze Nea Pafos. To niezrównany cel turystyczny, znany ze swoich starożytnych domów i budynków kościelnych odkrywanych od 1962 roku, kiedy to Wydział Starożytności rozpoczął prace wykopaliskowe w tym miejscu i prowadzi je do dziś.

Najważniejsze powody, aby zobaczyć Park Archeologiczny Kato Pafos, wpisany na listę UNESCO

Otwarty codziennie, przez cały rok, Park Archeologiczny Kato Paphos jest jedną z głównych atrakcji turystycznych na wyspie. Wiosną to kolorowa panorama, a setki szkarłatnych maków wychylają swoje piękne główki między ruinami starożytnego miasta. Okolica jest morzem kanaryjskiej żółci i neonowych zieleni, które kontrastują z inspirującymi pocztówkowymi widokami Nea Pafos.

Dobrze oznakowane szlaki prowadzą gości do cudów rzymskiej epoki, do wiosek Dionizosa, Domu Aion, Tezeusza, Orfeusza, wszystkich zachwycają nienagannie zachowanych mozaikowych podłóg. Domy te są klejnotami kompleksu obejmującego także Agorę, Teatr, Dom Czterech Pór Roku, Asklepieion i pozostałości bizantyjskiego zamku Saranda Kolones, by wymienić tylko najważniejsze zabytki. Mając tak wiele do zobaczenia spędzicie wiele godzin na zwiedzaniu parku archeologicznego w Pafos na Cyprze.

Park Archeologiczny Kato Pafos leży w nadmorskim obszarze zwanym Nea Pafos, "Nowym Pafos", założonym w IV wieku pne przez Nicoclesa, ostatniego króla Palaipafosu. W czasach starożytnych, podczas Ptolemeuszy, Nowe Pafos było stolicą wyspy. Nic dziwnego, że zabytki tworzące obecny kompleks są tak bogato zdobione niezwykle rzadkimi mozaikami, a według UNESCO są również jednymi z najpiękniejszych okazów na świecie.

Zdjęcia nie oddają sprawiedliwości miejscom oferowanym przez Park Archeologiczny w Pafos. Dom Dionizosa, jeden z najważniejszych zabytków tego miejsca, rozciąga się na ponad 2000 m², z ponad 550 m² podłóg pokrytych mozaiką. Przy wejściu jesteście witani przez obraz potwora morskiego Scylla. To jedyna mozaika z okresu helleńskiego w tym domu. Zauważycie, że w porównaniu do innych tworów zdobiących podłogi Domu Dionizosa, jego kolory są wyblakłe. Ale kunszt i szczegóły dzieła są niezwykłe.

Dom Orfeusza łączy styl architektoniczny z Domem Dionizosa, ze strefami wydzielonymi wokół centralnego dziedzińca. W głównym pomieszczeniu tego budynku mozaika Orfeusza wśród zwierząt imponuje gości delikatną równowagą odcieni błękitu i ziemi. Na północ od Domu Orfeusza, w Domu Czterech Pór Roku, jak sama nazwa wskazuje, mozaika przedstawia mityczne personifikacje wiosny, lata, jesieni i zimy.

Willa Tezeusza pochodzi z II wieku naszej ery i znajduje się nad ruinami innych domów z okresu hellenistycznego i wczesnego rzymskiego. Istnieją dowody, że budynek ten był używany do VII wieku naszej ery, najprawdopodobniej jako rezydencja gubernatora Cypru. To masywna konstrukcja z ponad 100 pokojami i mozaikami pasującymi do prestiżu jej mieszkańców. Pomyśl o pierwszej kąpieli Achillesa, Tezeuszu i Minotaurze, Posejdonie i Amphitrite oraz innych mitologicznych scenach dodawanych przez lata aby podnieść status tej instytucji.

Część Domu Aion nie została odkryta, ale odkrycia archeologów są doskonałą ilustracją tego, dlaczego Park Archeologiczny Kato Pafos ma wyjątkową wartość historyczną. Znajdziecie tu najbardziej spektakularną mozaikę Paphos, panel przedstawiający wizerunki nowo narodzonych Dionizosa, Triumf Dionizosa, konkurs piękności pomiędzy Kasjopeą a Nereidami ocenianymi przez Aiona, Apollona i Marsjasza oraz Ledę i Łabędzia.

Z Agory można obserwować jedynie fundamenty, podczas gdy na terenie Teatru przy Fabrika Hill, University of Sydney nadal prowadzi badania archeologiczne i prace wykopaliskowe. Mamy tu również Saranda Kolones, na północ od portu w Pafos, imponującą twierdzę bizantyjską, choć w ruinie. Czterdzieści granitowych kolumn nadaje nazwę tej atrakcji parku archeologicznego Kato Pafos. Zbudowany podczas Trzeciej Krucjaty, Saranda Kolones (Czterdzieści kolumn) był koncentrycznym zamkiem, z czterema imponującymi wieżami otoczonymi zewnętrzną ścianą z ośmioma wieżami obronnymi. Tylko pierwsze piętro pałacu zostało zachowane, pomimo pewnych burd ze strony szabrowników i perypetii czasu.

Jeden dzień nie wystarczy na wizytę w Parku Archeologicznym Kato Pafos. Wiele można doświadczyć wśród tych murów, które wciąż opowiadają historie o chwalebnej przeszłości, kiedy Cypr był siłą, z którą trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Otwarty codziennie

Summer icon

Godziny letnie

(16 kwietnia - 15 września) 08:30 - 19:30

Winter icon

Godziny zimowe

(16 września - 15 kwietnia) 08:30 - 17:00


Wejście 4,50 €

Więcej starożytnych punktów

Left Arrow Right Arrow
Medieval Castle - Paphos Harbor & Port
Jak każdy punkt orientacyjny przesiąknięty historią, średniowieczny zamek w Pafos ma szaloną przeszłość. Zbudowany jako bizantyjski fort, był systematycznie niszczony i odbudowywany oraz służył wielu różnym celom. Dziś jest symbolem miasta.
Czytaj więcej
Tombs of the Kings
Pomimo nazwy tego starożytnego miejsca Pafos, nie ma królów pochowanych w rozległej podziemnej nekropolii, która rozciąga się tuż pod Nea Pafos (Święte Miasto Afrodyty). Ta strona była używana jako miejsce spoczynku dla lokalnej arystokracji z okresu hellenistycznego (III wiek p.n.e.) do początku IV wieku naszej ery.
Czytaj więcej
Agia Solomoni Catacombs
Jest to jedno z pobożnych starożytnych miejsc w Pafos. Chociaż skromne, to miejsce pochówku siedmiu braci Machabee; Abima, Antoniusa, Guriasa, Eleazara, Eusebonusa, Alimusa i Marcellusa oraz ich matki Solomonii, która była jedną z pierwszych osób na Cyprze, które odrzuciły bałwochwalstwo i przeszły na chrześcijaństwo.
Czytaj więcej
St. Paul's Pilar
Skromny i niepozorny, ten XIII-wieczny kościół zachowuje piękne mozaiki na podłogach. Na dziedzińcu, filar św. Pawła, skorodowana w czasie marmurowa kolumna, w której Apostoł rzekomo otrzymywał pięć razy czterdzieści i o jeden mniej, jest czymś prowokującym do myślenia.
Czytaj więcej
 
Zarezerwuj bezpośrednio i uzyskaj 10% rabatu
Dołącz do nas już dziś, to proste i bezpłatne.
Zacznij zdobywać zniżkę przy każdej rezerwacji dokonanej za pośrednictwem naszej oficjalnej strony internetowej!
Best Price Guarantee Gwarancja
najlepszej ceny
Secure Online Payment Bezpieczna
płatność online
No Hidden Booking Fees Brak opłat za
ukryte rezerwacje
Zarezerwuj bezpośrednio i uzyskaj 10% rabatu
Dołącz do nas już dziś, to proste i bezpłatne.
Zacznij zdobywać zniżkę przy każdej rezerwacji dokonanej za pośrednictwem naszej oficjalnej strony internetowej!
Best Price Guarantee Gwarancja
najlepszej ceny
Secure Online Payment Bezpieczna
płatność online
No Hidden Booking Fees Brak opłat za
ukryte rezerwacje

Bądź pierwszą osobą, która się dowie ...


Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj nasze specjalne oferty, rabaty dostarczane bezpośrednio na twoją pocztę.

Uwaga: Otrzymasz wiadomość e-mail na zasubskrybcję z linkiem umożliwiającym aktywację lub wypisanie się z subskrybcji.
Rezerwuj teraz