Polski Polski
Rezerwuj teraz
Leonardo
X close button Zamknięte
Wybierz Hotel Arrow Down
19.06.2024 Arrow Down
20.06.2024 Arrow Down
2 Arrow Down
0 Arrow Down
0 Arrow Down
Zarezerwuj bezpośrednio i uzyskaj 8% rabatu!
chevron right white Kalendarz
Book Now Search
Leonardo Cyprus Hotels & Resorts
Wybierz Hotel Arrow Down
19
Czerwiec
Arrow Down
20
Czerwiec
Arrow Down
2
Arrow Down
Arrow Down
0
Arrow Down
Arrow Down
0
Arrow Down
Arrow Down
 
 
1 / 2
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - coralBay_01
×
1 / 1
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - laraBeach_01
×
1 / 1
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - latsiBeach_01
×
1 / 1
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - paphosMunicipalBaths_01
×
×
1 / 4
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - petraTouRomiou_01
×
location iconPetra Tou Romiou, Pafos, Cypr

Jednym z najprostszych sposobów zrozumienia, dlaczego Cypr jest tak wyjątkowy, jest chodzenie po plaży w Petra tou Romiou - mitologicznym miejscu narodzin bogini miłości, Afrodyty. To jeden z najładniejszych przystanków na Szlaku Kultury Afrodyty.

Legendy o Petra tou Romiou

Petra tou Romiou, a także Skała Afrodyty to stos nad brzegiem morza w Kouklia. Według legendy jest to miejsce, w którym bogini miłości wynurzyła się z morza. Ten fragment z Hymnu Homera do Afrodyty (VI.1) opowiada o jej cypryjskim pochodzeniu:

"Będę śpiewał o dostojnej Afrodycie, w złotej koronie i pięknej, której panowaniem są miasta otoczone murem całego przybrzeżnego Cypru. Tam wilgotny oddech zachodniego wiatru unosił ją nad falami głośno jęczącego morza w miękkiej pianie, a tam godziny z zaokrąglonymi złotkami witały ją radośnie. Ubrali ją w niebiańskie szaty: na głowie włożyli piękną, dobrze obrobioną koronę ze złota, a w jej przebitych uszach powieszono ozdoby orichalcum i z cennego złota oraz ozdobili ją złotymi naszyjnikami na miękkiej szyi i śnieżnobiałych piersiach, klejnoty, które Godzina ze złotymi gwiazdami nosi się, gdy idą do domu ojca, by dołączyć do pięknych tańców bogów. A gdy ją w pełni uszlachetnili, przyprowadzili ją do bogów, którzy powitali ją, gdy ją ujrzeli, podając jej swoje ręce. Każdy z nich modlił się, aby mógł poprowadzić ją do domu, aby została jego żoną, tak bardzo byli zadziwieni pięknem Cytherei o fioletowej koronie.”

Narodziny bogini przedstawione są w wielu dziełach sztuki, z których najbardziej charakterystycznym jest Narodziny Wenus Botticellego, renesansowe arcydzieło wystawione obecnie w Galerii Uffizi we Florencji we Włoszech.

Hejiodowskie konto Theogony o narodzinach bogini miłości jest inne: urodziła się z piany morskiej po tym, jak Uran został zaatakowany przez jego syna Kronosa sierpem, a jego genitalia zostały wrzucone w "gwałtowne morze":

"Przez długi czas były porywane przez główny nurt: biała piana rozpościerała się wokół nich od nieśmiertelnego ciała, w niej rosła dziewica. Najpierw zbliżyła się do świętej Cythera, a stamtąd dotarła do cypryjskiej ziemi na Cyprze i wyszła z okropna i piękna bogini, a pod jej kształtnymi nogami wyrosła trawa. Jej bogowie i ludzie nazywają Afrodytę, urodzoną w pianie boginią i bogato zdobioną Cythereą, ponieważ wyrosła wśród piany, a Cytherea, ponieważ dotarła do Cythera i Cypriaków, ponieważ urodziła się na wzburzonym Cyprze, a Philommedes, ponieważ wyskoczyła z genitaliów. I wraz z nią poszła Eros, a urocze Pożądanie podążyło za nią w chwili jej narodzin i kiedy poszła do zgromadzenia bogów. Ten zaszczyt ma od samego początku, a to jest część przyznana jej wśród ludzi i nieśmiertelnych bogów, - szepty dziewcząt i uśmiechów i oszustw ze słodką radością, miłością i łaskawością.”

Narodziny Afrodyta to nie jedyny mit związany z Petrą tou Romiou. W tłumaczeniu na język angielski Petra tou Romiou oznacza "Skałę Greka" i łączy się z epickim bohaterem Bazylem, zwanym "Digenes Akritas." Digenes Akritas oznacza "Dwupłciowy Lord Graniczny", który odnosi się do jego mieszanego bizantyjsko-kapadockiej greckiej i arabskiej krwi. Zgodnie z tą legendą Bazyl wrzucił skałę do morza, aby niszczyć arabskie okręty podczas nalotu przez Saracenów chcących przejąć wyspę.

Choć fascynujące są te legendy, nic nie porównuje się do wizji skały wyłaniającej się z pienistego morza w Kouklia, w drodze z Pafos do Limassol. Plaża w Petra tou Romiou jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Cyprze, przyciągającą tysiące turystów przez cały rok. Dla tych, którzy wierzą w greckie legendy, pływanie trzy razy wokół skały Afrodyty zapewnia wieczną miłość. Zapierające dech w piersiach krajobrazy otaczające Petra tou Romiou są fascynującym widokiem. Warto zabrać aparat fotograficzny, aby uchwycić pamiątkę z wizyty. Jak tylko zobaczysz to miejsce w prawdziwym życiu, zrozumiesz, dlaczego tak wiele par wybiera go do fotografii ślubnej.

Plaża w Petra tou Romiou jest żwirowa, dzięki czemu woda jest czysta. Przyciąga głównie zagranicznych turystów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji i Holandii, choć nierzadko zdarza się, że niektórzy mieszkańcy pluszczą się w morzu wokół skały. Na plaży nie ma żadnych udogodnień, więc przygotuj się.

Czytaj więcej

Więcej plaż

Left Arrow Right Arrow
Coral Bay
Plaża Coral Bay położona jest około sześciu kilometrów na północ od miasta Pafos. Chociaż tutejsze wybrzeże jest surowe, plaża ma miękki biały piasek i jest bezpieczna dla rodzinnych aktywności. Ulubione tutejsze rozrywki obejmują: pływanie, nurkowanie, parascending i narty wodne.
Czytaj więcej
Lara Beach
Plaża Lara w zatoce Lara często opisywana jest jako mały raj. Jej wody są krystalicznie czyste, piasek miękki, widoki niezrównane, a zatoka zachwycająca. Znajdziesz tutaj wiele zielonych żółwi, a także dzikie kozy. To obszar chroniony. Na dłuższe wizyty tutaj zabierz zaopatrzenie (jedzenie, wodę, krem do opalania).
Czytaj więcej
Latsi Beach
Plaża Latsi leży około drogi 45 minut od miasta Pafos, w okolicy znanej jako Polis Chrysochous. To plaża żwirowa, więc zabierz ze sobą odpowiednie obuwie. Wody są jasne i lśnią lazurem, a niektóre okoliczne kawiarnie oferują nawet miejsca z leżakami i parasole. Plaża ma również dyżurujących ratowników.
Czytaj więcej
Paphos Municipal Baths
Plaża Łaźni Miejskich jest ulubionym miejscem miejscowych. To idealne miejsce, jeśli chcesz poznać to miejsce z dala od tłumów. Nazywana również plażą Kato Paphos, to pasmo piasku ciągnie się od Yeroskipou w stronę portu w Pafos. Poszukaj publicznego miejsca "Ta Bania".
Czytaj więcej
Geroskipou Municipal Beach
Plaża miejska Geroskipou to plaża oznaczona Błękitną Flagą z czystymi płytkimi wodami, idealna do zanurzenia się. Jej piaski są złotozielone. To dobrze zorganizowana plaża z dyżurującymi ratownikami od kwietnia do października.
Czytaj więcej
 
Zarezerwuj bezpośrednio i uzyskaj 10% rabatu
Dołącz do nas już dziś, to proste i bezpłatne.
Zacznij zdobywać zniżkę przy każdej rezerwacji dokonanej za pośrednictwem naszej oficjalnej strony internetowej!
Best Price Guarantee Gwarancja
najlepszej ceny
Secure Online Payment Bezpieczna
płatność online
No Hidden Booking Fees Brak opłat za
ukryte rezerwacje
Zarezerwuj bezpośrednio i uzyskaj 10% rabatu
Dołącz do nas już dziś, to proste i bezpłatne.
Zacznij zdobywać zniżkę przy każdej rezerwacji dokonanej za pośrednictwem naszej oficjalnej strony internetowej!
Best Price Guarantee Gwarancja
najlepszej ceny
Secure Online Payment Bezpieczna
płatność online
No Hidden Booking Fees Brak opłat za
ukryte rezerwacje

Bądź pierwszą osobą, która się dowie ...


Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj nasze specjalne oferty, rabaty dostarczane bezpośrednio na twoją pocztę.

Uwaga: Otrzymasz wiadomość e-mail na zasubskrybcję z linkiem umożliwiającym aktywację lub wypisanie się z subskrybcji.
Rezerwuj teraz