Polski Polski
Rezerwuj teraz
Leonardo
X close button Zamknięte
Wybierz Hotel Arrow Down
19.06.2024 Arrow Down
20.06.2024 Arrow Down
2 Arrow Down
0 Arrow Down
0 Arrow Down
Zarezerwuj bezpośrednio i uzyskaj 8% rabatu!
chevron right white Kalendarz
Book Now Search
Leonardo Cyprus Hotels & Resorts
Wybierz Hotel Arrow Down
19
Czerwiec
Arrow Down
20
Czerwiec
Arrow Down
2
Arrow Down
Arrow Down
0
Arrow Down
Arrow Down
0
Arrow Down
Arrow Down
 
 
1 / 2
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - ayiosNeophytos_01
×
1 / 3
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - chrysorogiatissa_01
×
1 / 4
Leonardo Hotels & Resorts Mediterranean - stPaulsPillar_01
×
location iconChrysorogiatissa, Pafos, Cypr telephone icon+357 2672 2457 website iconStrona internetowa

Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa, położony nieopodal wsi Panayia, jest jednym z miejsc kultu religijnego w Pafos. Założony w 1152 r., za panowania Manuela I Komenosa z Bizancjum, przez mnicha o imieniu Ignacy, który wszedł w posiadanie ikony Matki Boskiej rzekomo namalowanej przez św. Łukasza Ewangelistę.

Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa szczyci się własną winiarnią

Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa, pisany też jako Chrysoroyiatissa lub Chrysorroyiatissa, to kościelna świątynia poświęcona Matce Bożej Złotego Granatu. Jego historia jest zawiła i cudowna. Niewiele wiadomo o klasztorze aż do wizyty rosyjskiego mnicha Vassiliosa Barskiego, który po przybyciu tu w 1735 r. znalazł skromny kościół z dwoma lub trzema celami i mnichami utrzymującymi to miejsce z pracy rolniczej i hodowli kóz. Był jednak pod wrażeniem lokalizacji klasztoru, w żyznej krainie z orzeźwiającą poranną rosą, cichą i z czystym powietrzem.

Legenda stojąca za fundamentem klasztoru jest piękna. Ikona Maryi Dziewicy przypisana św. Łukaszowi została wrzucona do morza, aby chroniła przed zniszczeniem w Azji Mniejszej w pierwszym okresie bizantyjskiego ikonoklazmu. 15 sierpnia 1152 r. mnich o imieniu Ignacy, który praktykował niedaleko od Moulia, ujrzał na wybrzeżu blask i podążył za światłem w stronę morza. W wodach znalazł obraz św. Łukasza przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę. Później tej samej nocy Ignacy miał sen, w którym anioł Boży polecił mu zbudować kościół ku czci Chrysorojiatissy. Ikona, zamknięta w srebrze i złocie wciąż znajduje się w klasztorze.

Klasztor Panagia Chrysorogiatissa stał się ważnym miejscem pielgrzymek, został wzbogacony o cenne dzieła sztuki oraz bibliotekę pełną wartościowych książek i dokumentów. W 1821 r. Turcy obnażyli klasztor z jego bogactw. Mnisi odbudowali posiadłość, ale nieumyślny pożar w 1967 r. zniszczył bibliotekę, jadalnię i wiele cennych przedmiotów.

Dziś klasztor Panagia Chrysorogiatissa nadal chroni cenne ikony, krzyże, żyrandole weneckie, relikty i dokumenty w swoim muzeum otwartym dla społeczeństwa.

Przyklasztorna winiarnia jest kolejnym wartym uwagi elementem kompleksu. Istnieją dowody na to, że wino było produkowane w glinianych garnkach na terenie klasztoru Panagia Chrysorogiatissa już w 1751 roku. Część obecnego budynku gmachu pochodzi właśnie z tego czasu. W 1984 roku opat Dionysios postanowił ponownie produkować wino w klasztornej winnicy. Klasztor ma około 25 hektarów winnic uprawianych z lokalnych i importowanych odmian winogron. Wytwarzają prawie pięćdziesiąt tysięcy butelek wina rocznie, z planami zwiększenia tej liczby w przyszłości.

Czytaj więcej

Otwarty codziennie

Summer icon

Godziny letnie

(Maj - Sierpień)
09:30 - 12:30 / 13:30 - 18:30

Winter icon

Godziny zimowe

(Wrzesień - Kwiecień)
10:00 - 12:30 / 13:30 - 16:00


Wejście Darmowe

Więcej klasztorów

Left Arrow Right Arrow
Ayios Neophytos Monastery
Klasztor Ayios Neophytos, poświęcony Saint Neophytos (Odludek), jest najważniejszym klasztorem w Pafos. W 1159 r. sam Neophytos znalazł schronienie w małej naturalnej jaskini, którą zamienił w małą kapliczkę z pustelniczą celą. Później, po 1170 roku, kiedy biskup Paphos przekonał go do nowicjatu, jaskinia stała się małą klasztorną wspólnotą. Z czasem klasztor Agios Neophytos wyrósł na dużą Engleistra ozdobioną bezcennymi dziełami sztuki.
Czytaj więcej
Panayia Chrysopolitissa
Agia Kyriaki Panagia Chrysopolitissa została zbudowana na ruinach wcześniejszej bazyliki, nadal widocznej w obszarze Kato Pafos w Pafos. Znany pod czterema różnymi nazwami: Agia Kyriaki (św. Kyriaki), Panagia Chrysopolitissa (Matka Boża ze Złotego Miasta), kościół w filarze św. Pawła i kościół katolicki św. Pawła. Obecny bizantyjski gmach został wzniesiony około 1500 roku n.e. na miejscu dawnego kościoła zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1159 roku.
Czytaj więcej
 
Zarezerwuj bezpośrednio i uzyskaj 10% rabatu
Dołącz do nas już dziś, to proste i bezpłatne.
Zacznij zdobywać zniżkę przy każdej rezerwacji dokonanej za pośrednictwem naszej oficjalnej strony internetowej!
Best Price Guarantee Gwarancja
najlepszej ceny
Secure Online Payment Bezpieczna
płatność online
No Hidden Booking Fees Brak opłat za
ukryte rezerwacje
Zarezerwuj bezpośrednio i uzyskaj 10% rabatu
Dołącz do nas już dziś, to proste i bezpłatne.
Zacznij zdobywać zniżkę przy każdej rezerwacji dokonanej za pośrednictwem naszej oficjalnej strony internetowej!
Best Price Guarantee Gwarancja
najlepszej ceny
Secure Online Payment Bezpieczna
płatność online
No Hidden Booking Fees Brak opłat za
ukryte rezerwacje

Bądź pierwszą osobą, która się dowie ...


Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj nasze specjalne oferty, rabaty dostarczane bezpośrednio na twoją pocztę.

Uwaga: Otrzymasz wiadomość e-mail na zasubskrybcję z linkiem umożliwiającym aktywację lub wypisanie się z subskrybcji.
Rezerwuj teraz